Klasa w namiocie

W kontekście wyprowadzania lekcji na zewnątrz warto wspomnieć także o boisku, które może być dodatkową przestrzenią do wykorzystania. Architekci z brytyjskiego studia Curl la Tourelle Head zaproponowali namiotowe sale lekcyjne, dzięki którym można rozładować przeludnione klasy, co pozwoliłoby wrócić bezpiecznie do szkoły większej liczbie uczniów.

– Zaprojektowaliśmy tę koncepcję, aby pomóc uczniom i personelowi w powrocie do szkoły i ograniczyć możliwość infekcji poprzez odpowiednie rozmieszczenie uczniów i personelu na świeżym powietrzu – wyjaśnił Wayne Head, dyrektor Curl la Tourelle Head. Inspiracją były niewykorzystane w obecnej sytuacji namioty festiwalowe i imprezowe.

W żadnym wypadku nie jest to nasza odpowiedź na pytanie, jak docelowo powinny wyglądać sale lekcyjne w przyszłości. Liczymy, że namioty wywołają dalszą dyskusję na temat projektowania szkolnej przestrzeni w obliczu nowych wyzwań – dodaje architekt.

Koncepcja zakłada montaż namiotów na boiskach szkolnych lub innych sąsiadujących ze szkołą przestrzeniach zewnętrznych. Konstrukcje chronią przed słońcem i deszczem. W miesiącach o przyjaznej średniej temperaturze mogą być używane bez względu na aktualną prognozę pogody. W namiocie sale lekcyjne są rozmieszczone w taki sposób, aby uczniowie byli od siebie oddaleni o dwa metry. Architekci zalecają w nich ruch jednokierunkowy.

Możliwe są różne konfiguracje klas, a także montaż stanowisk do mycia rąk. W sprzyjających warunkach również instalacja paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych.

Propozycję przetestowała między innymi szkoła podstawowa Manorfield w Londynie. Tymczasową konstrukcję wykorzystano nie tylko do organizacji klas, ale też jako stołówkę. Według szacunków uzyskano w ten sposób co najmniej 25% więcej przestrzeni (w stosunku do tego, co obecnie oferuje szkoła) sprzyjającej zachowaniu społecznego dystansu.

Źródła:
Strona Curl la Tourelle Head Architecture
Curl la Tourelle Head proposes tent classrooms for socially distanced learning
Coronavirus: Can primary schools adapt to a post-lockdown world?
Schools queue up for Curl La Tourelle Head’s outdoor classrooms

Wizualizacje: materiały prasowe Curl la Tourelle Head