Dezynfekcja w szkole

Bez względu na inne przyjęte rozwiązania, jeden sposób na Covid zawsze jest na pierwszym miejscu: dezynfekcja. Nowe procedury będą bardziej skuteczne, jeśli szkolne środowisko będzie tak zaprojektowane, żeby sprzyjać ich przestrzeganiu. To bardziej naturalny sposób na zachętę do utrzymania higieny niż nakazywanie i upominanie.

Dlatego:

  • jeśli w łazience jest niewykorzystane miejsce – instalują dodatkowe umywalki (idealnie jeśłi z kranem na czujnik ruchu). Na korytarzach ustawiają dyspensery z płynem do dezynfekcji rąk, w okolicach szkoły (wejście główne, boisko) – zewnętrzne stacje mycia rąk;
  • jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu, wprowadzają obowiązkowe maseczki (a wraz z kolejnymi wzrostami zakażonych – coraz częściej rozważają obowiązek noszenia ich przez cały czas, szczególnie wśród starszych uczniów). W Polsce także zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk apelował o maseczki i badania dla nauczycieli. Na razie bez odzewu ze strony Ministerstwa Edukacji;
  • dbają o wentylację i świeże powietrze – jeśli nie spędzają czasu na dworze, to wietrzą regularnie i często klasy. Dopóki temperatura sprzyja – także podczas lekcji (niektóre szkoły w Niemczech uprzedzają o tym rodziców, prosząc jednocześnie, żeby dzieci miały ze sobą cieplejszą bluzę, na wypadek chłodniejszej pogody).

Codzienne reguły zachowania czystości zostają zaostrzone. Zaleca się dodatkową dezynfekcję klamek, poręczy, włączników światła, często dotykanych uchwytów, blatów, pulpitów i klawiatur komputerowych. W tym celu zatrudniane są dodatkowe ekipy (albo zwiększany jest zakres pracy obecnych).

Źródła:
Zespół ds. COVID-19 PAN: w szkołach maseczki powinny być obowiązkowe dla personelu i starszych dzieci
Świat: Szkoły powoli wracają do tradycyjnych lekcji, ale z zachowaniem rygorów sanitarnych
Izrael otworzył szkoły bez żadnego planu. I ma gigantyczne problemy z koronawirusem
How Denmark got its children back to school so soon after lockdown